Etykiety

sobota, 7 września 2013

Drezno, Niemcy


Spędziłam jeden dzień tych wakacji w przepięknym mieście położonym nad Łabą w Saksonii. W związku z tym, że czasu było raczej mało, udało mi się zwiedzić głównie Zwinger - barokowy zespół architektoniczny wybudowany na polecenie polskiego króla i elektora Saksonii Augusta II Mocnego. Znajdują się tam różne muzea. Po zwiedzaniu udałam się na spacer po mieście.




Widok zza rzeki. Po prawej stronie widać Most Augusta, który prowadzi na drugą stronę. Na trawie zatrzymały się ciężarówki, gdyż tego dnia w Dreźnie odbywał się miejski festiwal (browar Radeberger, znajdujący się na liście dziesięciu najchętniej kupowanych piw w Niemczech, był jego sponsorem).




Katedra Świętej Trójcy na Starym Rynku. Została wzniesiona przez syna Augusta II - Augusta III Sasa. Uroczysta msza poświęcenia kościoła odbyła się 29 czerwca (dzień moich urodzin! ;))1751 roku. Budynek w stylu późnobarokowym został zniszczony podczas wojny, na szczęście wieża ocalała. Poddano go rekonstrukcji, która zakończyła się w II połowie XX w.
Przed kościołem można zobaczyć przygotowania do festiwalu - rozłożona już scena i różne namioty.


Kościół Marii Panny na Nowym Rynku. To wielka świątynia protestancka zbudowana z piaskowca. Niestety osobiście nie posiadam zdjęcia całej budowli. Myślę jednak, że warto przyjrzeć się całości.

Źródło : Wikipedia


Budynek jest naprawdę imponujący. Szczególnie okazała kopuła z kamienia robi wrażenie. We wnętrzu można na niej zobaczyć malowidła przedstawiające czworo ewangelistów oraz cnoty chrześcijańskie - wiarę, nadzieje, miłość i miłosierdzie.


Pomnik króla Jana przed Semperoper. Aktualnie w renowacji.


"Orszak książęcy" malowidło ścienne przy ulicy Augustusstrasse. Ma ponad 100 metrów długości i prawie 11 wysokości. Początkowo było wykonane nietrwałą technika zwaną  sgraffito. Gdy zyskało dużą popularność, przeniesiono je na ok. 25 tysięcy kafli z miśnieńskiej porcelany.





Akademia Sztuk Pięknych



Zwinger. Od początku był przeznaczony do pełnienia funkcji reprezentacyjnych oraz jako miejsce odbywania się różnych uroczystości. Obecnie w poszczególnych pawilonach są muzea.

Pierwszy zwiedzałam Salon Matematyczno-Fizyczny. Znajdują się w nim przeróżne przyrządy naukowe, o których istnieniu nie miałam pojęcia ;), kule ziemskie, czy historyczne zegary.Kolejne było Muzeum Porcelany, posiadające w swoich zbiorach zarówno chińskie, japońskie, koreańskie jak i sławne miśnieńskie okazy. Tutaj można odbyć wirtualny spacer (klik) .Największe wrażenie zrobiła na mnie Galeria Obrazów Starych Mistrzów. Znajduje się tutaj jeden z najbardziej znanych obrazów wszech czasów - "Madonna Sykstyńska" Rafaela. Kolekcja jest naprawdę obszerna, podzielono ją na malarstwo, włoskie, niderlandzkie, hiszpańskie, niemieckie, flamandzkie, holenderskie i francuskie. Można tu znaleźć dzieła Rubensa, Botticielliego, Tycjana, Dürera i wielu innych.

"Madonna Sykstyńska" Rafael. Źródło: Wikipedia
Bardzo żałuję, że nie zwiedziłam zbrojowni, może następnym razem ;)

Jeszcze kilka zdjęć:






A to już malowniczy widok na niemieckie pola :)




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz